Drevostavby- drevodomy

Pár odpovedí , prečo sa celkom bežne býva v drevostavbách najmä v najbohatších krajinách sveta .

         

V poslednej dobe býva aj u nás v drevostavbách viac ľudí ,ale mnohokrát menej ako v najvyspelejších krajinách sveta - USA, Škandinávii, Rakúsku , Nemecku a podobne . Príčin je niekoľko : lipnutie na tradičných technológiách , aj keď nie vždy vyhovujúcom dnešným trendom moderného bývania. Ďalšou príčinou môžu byť dosť nejasne vzniknuté , avšak tradujúce sa mýty. Dozviete sa napríklad, že dotyčný sa domnieva , že takýto dom proste nie je tak kvalitný ako murovaný , ale už sa od neho nedozviete prečo .  

Ďalej sa dozviete , že u nás to nie je tradícia . To je pravda . A naviac, oprávnené môžu byť obavy prameniace zo zlej skúsenosti priateľov alebo susedov , vlastníkov tých dávnych domov na báze dreva z minulých desaťročí - z doby , kedy k nám vyspelé technológie tvorby drevostavieb z najrozvinutejších krajín sveta ešte dávno nedorazili , takže sa u nás objavovali zle projektované aj zle zvládnuté stavby . Závady a malá životnosť neboli však dané stavebným materiálom - drevom - ale jednoznačne nezvládnutým stavebným technologickým postupom .

Ďalším zaujímavým mýtom šmahom odmietajúcim drevostavby môže byť , "že to ľahne popolom " . Že drevený dom ľahšie vyhorí , je trochu záhadná predstava , prameniaca snáď z toho , že drevo v táboráku horí lepšie než tehla . Veď akýkoľvek dom , teda i drevený , musí spĺňať najprísnejšie protipožiarne parametre , inak by sa jednoducho nedal skolaudovať .

Ľudia , ktorí hovoria " u nás nie je drevostavba tradícia " , občas nevedia , ako je riešená konštrukcia takéhoto domu , aké majú parametre steny a aké je ich optimálne zloženie , ako drevostavba šetrí energiu , ako sa v lete neprehrieva , ako v zime pri slnečných dňoch ( ak máme i kvalitné okná ) nemusíme skoro vobec kúriť . Výhodou je samozrejme aj to , že dom je hotový len s trochou nadsadenia " zo dňa na deň " a že je variabilný i počas jeho užívania .

počítadlo.abz.cz